De WBI toetssporen piping en macrostabiliteit beoordelen de geotechnische stabiliteit van een dijk of dam in verschillende stappen van grof naar fijn. Piping kan ontstaan als gevolg van kwelstroming. Bij macrostabiliteit schuiven grote delen van de dijk af langs schuifvlakken. Voor beide toetssporen is de opbouw en de sterkte van de ondergrond van belang.
De geologische kennis en de resultaten uit de sonderingen en boringen kunnen gecombineerd worden in scenario’s die de mogelijke variatie in de ondergrond beschrijven (Stochastische Ondergrond Schematisatie, SOS).
Vervolgens leggen we de link met strategieën voor de beoordeling, scenario-ontwikkeling en doorrekenen van scenario’s in Riskeer en andere specialistische rekenprogramma’s. De cursus wordt gedoceerd door beoordelaars met ervaring met deze toetssporen en de ontwikkelaars van de methodieken en rekenprogramma’s.
Na afloop van de cursus:
Beoordelaars van waterkeringen.
Dag 1
Introductie - toelichting programma
Globale SOS (Stochastische Ondergrond Schematisatie)
Van globale naar lokale schematisatie
Schematiseren in de praktijk
Scenario-ontwikkeling
Samenvatting
Toelichting op huiswerkopdracht voor lesdag 2 - Casus dijktraject beoordelen op piping en macrostabiliteit
Dag 2
Theorie Toetsspoor piping
Bespreken huiswerkopdracht
Schematisatie en parameterbepaling
Van schematisatie naar rekenen - intro
Van schematisatie naar rekenen
Analyse van de resultaten
Laatste inzichten in piping en lopend onderzoek
Samenvatting en afsluiting
Dag 3
Strategie beoordeling STBI/STBU
Schematiseren voor STBI/STBU
SOS en SOS-gebruik voor macrostabiliteit
Oefening dijkvakken maken
Grondwatermechanica
Geometrie, dijkopbouw
Samenvatting en formuleren casus/vraag door cursisten, vanuit eigen praktijk, voor lesdag 4
Dag 4
Behandelen casuïstiek/vragen (huiswerk) vanuit lesdag 3
Parameterbepaling - deel 1
Oefening som maken
Voorbeeld RisKeer case Vuren laten zien op scherm
Parameterbepaling – deel 2
Analyse van toetsresultaten
Laatste inzichten STBI/STBU en lopen onderzoek