De Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) vraagt van waterbeheerders om doelen voor de waterkwaliteit te formuleren die recht doen aan wat er ecologisch mogelijk is. Hiervoor is recent de Handreiking KRW-doelen gepubliceerd. Dit is geen eenvoudige zaak: het watersysteem is complex en kent vele interacties. Het uitvoeren van een aquatisch ecologische systeemanalyse helpt bij het verkrijgen van dit begrip.
In deze cursus leer je zelf een systeemanalyse te doen door toepassing van Ecologische Sleutelfactoren, een nieuwe methodiek ontwikkeld bij STOWA door onder meer de docenten van deze cursus. Bij deze methode worden alle stappen doorlopen van de analyse van gegevens tot een concreet advies. Dit kan je bijvoorbeeld helpen bij de invulling van het derde Stroomgebiedbeheerplan voor de KRW, maar ook bij allerlei projectgebonden vragen.
De cursus is persoonlijk van opzet en wordt steeds geactualiseerd op basis van nieuwe ontwikkelingen. Het uitwerken van de eigen case staat centraal. We werken van grof naar fijn. Er wordt gewerkt in kleine groepjes en er is veel ruimte voor individuele verdieping op specifieke onderwerpen, zoals het toepassen van het ecologisch model PCLake. De docenten hebben veel ervaring met de verschillende aspecten van ecologische systeemanalyses. Bij de voorbereiding kan je gebruik maken van verschillende STOWA-publicaties en een E-learning voor het opstellen van waterbalansen.
Door het volgen van deze cursus heb je:
Beleidsmakers en specialisten bij waterschappen en adviesbureaus die te maken hebben met ecologische beoordeling van waterlichamen en het opstellen van maatregelpakketten.
Intakemiddag
In deze middag krijg je uitleg over de cursus, de E-learning waterbalans, een introductie op de watersysteemanalyse en vooral ook handreikingen voor de casus die u zelf mee kunt nemen naar de cursus
Dag 1
Dag 2
Dag 3
Dag 4
“De cursus heb ik als zeer nuttig en leuk ervaren, mede door het enthousiasme, kennis en ervaring van de cursusleiders.”Cursist van Sweco Nederland BV
“Zeer leerzaam en een goede presentatie van een enorme hoeveelheid informatie.”Cursist van De Aquanoom
“Grote meerwaarde dat er samengewerkt moest worden tussen de verschillende disciplines: hydrologen en ecologen.”Cursist van Wetterskip Fryslân
“Deze cursus als zeer positief ervaren. Ik heb het gevoel dat we als specialisten van onze eilandjes zijn gestapt en nu samen kunnen werken aan systeemanalyses.”Cursist van Wetterskip Fryslân